ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ 2017-18, 08/07/17 - 28/04/2018 | ΔΗΜΟΣ ΘΗΡΑΣ | Beta Version
Ηµεροµηνία ∆ηµοσίευσης
29/06/2017
Χρήστης Καταχώρησης
ΠΑΠΑΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΚΡΥΣΤΑΛΛΙΑ
Φορέας
Δήμος Θήρας
Υπηρεσία
Επικοινωνία & Δημόσιες Σχέσεις
Τίτλος
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ 2017-18, 08/07/17 - 28/04/2018
Τοποθεσία
Ημερομηνία Εκδήλωσης
28/04/2018
Τομείς Ενδιαφέροντος

Ο Δημοτικός Αθλητικός Πολιτιστικός Περιβαλλοντικός Οργανισμός Σαντορίνης βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσει το πλήρες πρόγραμμα των εκδηλώσεων του για το έτος 2017 και για τους πρώτους μήνες του επόμενου έτους, το οποίο πραγματοποιείται υπό την αιγίδα του Δήμου Θήρας και απευθύνεται σε όλους τους μόνιμους κατοίκους και τους επισκέπτες του νησιού.  

Για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά το «Φεστιβάλ Στρογγύλη» αποτελεί το αποκορύφωμα των πολιτιστικών εκδηλώσεων με τη συμμετοχή εξαίρετων καλλιτεχνών και συγκροτημάτων όπως ο Πάνος Μουζουράκης, ο Κώστας Τζιαγκούλας, ο Λεωνίδας Μπαλάφας, η Φλώρα Χρυσού, ο Λευτέρης Ελευθερίου, ο Αλκιβιάδης Κωνσταντόπουλος, ο Αλέξανδρος Εμμανουηλίδης, η Ευτυχία Μητρίτσα, ο Ηλίας Βαμβακούσης, τα Κίτρινα Ποδήλατα, οι Τρίτονον, ο Αλκίνοος Ιωαννίδης και ο Μανώλης Φύτρος. 

Επίσης, την ημέρα των «Ηφαιστείων» θα τραγουδήσει η μαγευτική Φωτεινή Δάρρα, ενώ στο πρόγραμμα συμπεριλαμβάνονται αρκετές αξιόλογες θεατρικές παραστάσεις τόσο για μεγάλους όσο και για παιδιά, αλλά και πολλές ακόμα μουσικές εκδηλώσεις.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του Οργανισμού: www.dappos.gr. Αναλυτικά το πρόγραμμα των εκδηλώσεων έχεις ως εξής: 

08/07 Κλειστό Γυμναστήριο (19:30) – Xana Zoo (Παιδική μουσικοχορευτική παράσταση)

09/07 WetBeachBar – Παραλία Περίσσας (15:00) - Το Party της χρονιάς με το συγκρότημα 48 ώρες και τη Ράνια Κωστάκη., Συνδιοργάνωση: Σύλλογος Κρητών Σαντορίνης «το Αρκάδι»

16/07 Κλειστό Γυμναστήριο (21:15) – Ένα Εξοχικό Παρακαλώ (Θεατρική Παράσταση) 

18/07 Οία (21:00) – Roctapus (Συναυλία)

19/07 Λύκειο Φηρών (21:30) – Ταξιδεύοντας: Ρουσσία (Θεατρική Παράσταση), Συνδιοργάνωση: Σύλλογος Κρητών Σαντορίνης «το αρκάδι»

21/07 Παραλία Καμαρίου (Καμάρα) (21:00) – Χρύσα Σιγάλα (Συναυλία)

24/07 Πλατεία Ταξί - Φηρά (21:00) – Τρίτονον (Συναυλία)

25/07 Μέγαρο Γκύζη(21:00) – Χορωδία ΕΡΤ (Συναυλία), Συνδιοργάνωση: Πνευματικό Κέντρο Μέγαρο Γκύζη, Εστία Πυργου

27/07 Πλατεία Βουρβούλου (21:00) – Λοΐζος Σορώτος (Συναυλία)

28/07 Κλειστό Γυμναστήριο (21:15) – Το ψέμα (Θεατρική Παράσταση)

28/07 Μέγαρο Γκύζη (21:00) - Σύνολα μουσικής δωματίου ΚΟΑ (Συναυλία), Συνδιοργάνωση: Πνευματικό Κέντρο Μέγαρο Γκύζη

30/07 Γήπεδο Καμαρίου (21:00) – Μανώλης Φύτρος (Συναυλία), Συνδιοργάνωση: Σύλλογος Πολυτέκνων Σαντορίνης

31/07 Κλειστό Γυμναστήριο (20:15) - Το χαμένο πετράδι της γνώσης (Παιδική Θεατρική Παράσταση)  

01/08 Μέγαρο Γκύζη(21:00) - Σύνολα μουσική δωματίου ΚΟΑ (Συναυλία), Συνδιοργάνωση: Πνευματικό Κέντρο Μέγαρο Γκύζη

01/08 Λύκειο Φηρών (21:00) – Αναφορά στον Γκρέκο (Μουσικοθεατρική Παράσταση), Συνδιοργάνωση: Σύλλογος Κρητών Σαντορίνης «το αρκάδι»

03/08 Εμπορείο (21:30) ΚονιτόπούλουΣτελλίνα (Συναυλία), Συνδιοργάνωση: Σύλλογος Κρητών Σαντορίνης «Το αρκάδι» & Περιφέρεια Ν. Αιγαίου

04/08 Θηρασιά (21:30) ΚονιτόπούλουΣτελλίνα (Συναυλία), Συνδιοργάνωση: Σύλλογος Κρητών Σαντορίνης «Το αρκάδι» & Περιφέρεια Ν. Αιγαίου

09/08 Πλατεία Εμπορείου (21:00) Θηραίοι Band (Συναυλία)

10/08 Πλατεία Μεγαλοχωρίου (21:00) – Συγκρότημα Έντεχνης, Λαϊκής και Παραδοσιακής μουσικής (Συναυλία)

11/08 Μέγαρο Γκύζη (21:00) - Ορχήστρα νέων «Young Solist» ακαδημίας Βιέννης (Συναυλία), Συνδιοργάνωση: Πνευματικό Κέντρο Μέγαρο Γκύζη

20/08 Λύκειο Φηρών (21:00) Ειρήνη του Αριστοφάνη (Παιδική Μουσικοθεατρική Παράσταση), Συνδιοργάνωση: Σύλλογος Κρητών Σαντορίνης «το αρκάδι»

21/08 Παραλία Μονολίθου (21:30) – Ερωφίλη (Συναυλία), Συνδιοργάνωση: Σύλλογος Κρητών Σαντορίνης «το Αρκάδι»

22/08 Φηρα (21:00) – Monsieur Minimal (Συναυλία)

25/08 Πλατεία Πύργου (20:30) - Κωνσταντίνος Πελεκάνος (Συναυλία), Συνδιοργάνωση: Εστία Πύργου Καλλίστης

26/08 Πλατεία Πύργου (20:30) - Βαγγέλης Τρίγκας «Optima» (Συναυλία), Συνδιοργάνωση: Εστία Πύργου Καλλίστης

27/08 Έξω Γωνιά (20:30) - Λοΐζος Σορώτος (Συναυλία)

28/08 Οία (20:30) – Σοφία Τσέρου (Συναυλία)

1-5 Σεπτεμβρίου 2017 «ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ» ,Κλειστό Γυμναστήριο (20:30) 

01/09 Πάνος Μουζουράκης and the Mouzicians (Συναυλία), Κώστας Τζιαγκούλας (Συναυλία)

02/09 Λεωνίδας Μπαλάφας (Συναυλία),Φλώρα Χρυσού (Συναυλία)

03/09 Λευτέρης Ελευθερίου – Αλκιβιάδης Κωνσταντόπουλος (Μουσικοθεατρική Παράσταση)// Αλέξανδρος Εμμανουηλίδης – Ευτυχία Μητρίτσα – Ηλίας Βαμβακούσης (Συναυλία)

04/09 Κίτρινα Ποδήλατα (Συναυλία), Τρίτονον (Συναυλία)

05/09 Αλκίνοος Ιωαννίδης (Συναυλία), Μανώλης Φύτρος (Συναυλία)

07/09 Κλειστό Γυμναστήριο (21:15) – Μπαμπά μην ξαναπεθάνεις Παρασκευή (Θεατρική Παράσταση)

08/09 Φηροστεφάνι (20:30) – ΚΥΡΜΑΝ (Συναυλία)

16/09 Φηρά (21:00) –  Εικονική Αναπαράσταση της έκρηξης του Ηφαιστείου, Φωτεινή Δάρρα (Συναυλία), Συνδιοργάνωση: Περιφέρεια Ν. Αιγαίου, Γεωθήρα

19/09 Ημεροβίγλι (20:00) – Batala Atenas (Συναυλία), Συνδιοργάνωση: bjazz

20/09 Χριστιανική Εστία (19:30) – Ο Κρητικός (Θεατρική Παράσταση)

21/09 Χριστιανική Εστία (19:30) - Η Σονάτα Του Σεληνόφωτος (Venceremos) (Θεατρική Παράσταση)

22/09 Μέγαρο Γκύζη (20:30) - Κωνσταντίνος Πελεκάνος (Συναυλία), Συνδιοργάνωση: Πνευματικό Κέντρο Μέγαρο Γκύζη

24/09 Μέγαρο Γκύζη (20:30) Η θάλασσα στον κόσμο του Νίκου Καββαδία (Συναυλία), Συνδιοργάνωση: Πνευματικό Κέντρο Μέγαρο Γκύζη, Εστία Πύργου Καλλίστης.

25/09 Δημοτικό Σχολείο Ακρωτηρίου (10:00) - Αμυγδαλοτσακίσματα (Παιδική Θεατρική Παράσταση)

26/09 Θηρασιά (9:00) - Αμυγδαλοτσακίσματα (Παιδική θεατρική Παράσταση)

01/10 Οία (18:00) – Φεστιβάλ «Music Euphoria» (Χορευτική παράσταση), Συνδιοργάνωση: Art Interfest

6-8/10 Santorini Experience

13/10 Μέγαρο Γκύζη (20:00) – Κλεονίκη Δεμίρη (Συναυλία), Συνδιοργάνωση: Πνευματικό Κέντρο Μέγαρο Γκύζη

14/10 Μέγαρο Γκύζη (20:00) – Ο Καραγκιόζης στον Μπερντέ και στη σκηνή (Παιδική θεατρική Παράσταση), Συνδιοργάνωση: Πνευματικό Κέντρο Μέγαρο Γκύζη

21/10 Μέγαρο Γκύζη (20:00) – Τα πέντε στοιχεία (Μουσικοθεματική Παράσταση), Συνδιοργάνωση: Πνευματικό Κέντρο Μέγαρο Γκύζη

05/11 Μέγαρο Γκύζη (20:00) - Ο παπαγάλος που νόμιζε πως δεν μπορούσε να πετάξει (Παιδική θεατρική Παράσταση), Συνδιοργάνωση: Πνευματικό Κέντρο Μέγαρο Γκύζη

12/11 Μέγαρο Γκύζη (20:00) - Η Μαίρη Πόππινς και το παιχνίδι της μεταμόρφωσης (Παιδική θεατρική Παράσταση), Συνδιοργάνωση: Πνευματικό Κέντρο Μέγαρο Γκύζη

26/11 Μέγαρο Γκύζη (12:00) – Το μαύρο ψαράκι (Παιδική θεατρική Παράσταση)

26/11 Μέγαρο Γκύζη (20:00) – Πρόταση Γάμου (Θεατρική Παράσταση), Συνδιοργάνωση: Πνευματικό Κέντρο Μέγαρο Γκύζη

09/12 Δημοτικό Σχολείο Μεσαριάς (19:00) - Χριστούγεννα με τον Μολυβένιο Στρατιώτη (Παιδική θεατρική Παράσταση)

10/12 Χριστιανική Εστία (11:00) - Χριστούγεννα με τον Μολυβένιο Στρατιώτη (Παιδική θεατρική Παράσταση)

10/12 Πολιτιστική αίθουσα Εμπορείου (19:00) - Χριστούγεννα με τον Μολυβένιο Στρατιώτη (Παιδική θεατρική Παράσταση)

12/12 Μέγαρο Γκύζη (19:00) Φωνητικό Σύνολο 8tto (Συναυλία), Συνδιοργάνωση: Πνευματικό Κέντρο Μέγαρο Γκύζη

20/01 Μέγαρο Γκύζη (19:00) – Ρεσιτάλ βιολοντσέλου με τον Josef Dragus (Συναυλία), Συνδιοργάνωση: Πνευματικό Κέντρο Μέγαρο Γκύζη

27/01 Μέγαρο Γκύζη (19:00) – Momo Jazz Trio (Συναυλία), Συνδιοργάνωση: Πνευματικό Κέντρο Μέγαρο Γκύζη

03/02 Μέγαρο Γκύζη (19:00) Ρεσιτάλ Φλάουτου Όθωνα Γκόγκα (Συναυλία), Συνδιοργάνωση: Πνευματικό Κέντρο Μέγαρο Γκύζη

10/02 Πνευματικό Κέντρο Μέγαρο Γκύζη (19:00) – Ρεσιτάλ Κιθάρας Νικητή Διαγωνισμού και Φεστιβάλ «All that guitar» (Συναυλία)

11/02 Εστία Πύργου Καλλίστης (19:00) – Ρεσιτάλ Κιθάρας Νικητή Διαγωνισμού και Φεστιβάλ «All that guitar» (Συναυλία), Συνδιοργάνωση: Πνευματικό Κέντρο Μέγαρο Γκύζη, Εστία Πύργου Καλλίστης

17/02 Μέγαρο Γκύζη (19:00) – Αποκριάτικη Εκδήλωση με τους Opera Chaotique (Μουσικοθεατρική Παράσταση), Συνδιοργάνωση: Πνευματικό Κέντρο Μέγαρο Γκύζη

24/02 Πνευματικό Κέντρο Μέγαρο Γκύζη (19:00) – Συναυλία σπουδαστών σύγχρονων τμημάτων Εθνικού Ωδείου Θήρας (Συναυλία), Συνδιοργάνωση: Πνευματικό Κέντρο Μέγαρο Γκύζη, Εστία Πύργου Καλλίστης

25/02 Εστία Πύργου Καλλίστης (19:00) - Συναυλία σπουδαστών σύγχρονων τμημάτων Εθνικού Ωδείου Θήρας (Συναυλία), Συνδιοργάνωση: Πνευματικό Κέντρο Μέγαρο Γκύζη, Εστία Πύργου Καλλίστης

03/03 Μέγαρο Γκύζη (19:00) Μουσική Δωματίου με το Trio El Greco (Συναυλία), Συνδιοργάνωση: Πνευματικό Κέντρο Μέγαρο Γκύζη

10/03 Μέγαρο Γκύζη (19:00) – Βραδιά όπερας και οπερέτας με την Άννα Στυλιανάκη και τον Νίκο Κοτενίδη (Συναυλία), Συνδιοργάνωση: Πνευματικό Κέντρο Μέγαρο Γκύζη

17/03 Μέγαρο Γκύζη (19:00) – Ρεσιτάλ Βιολοντσέλου Δημήτρη Πάτρα (Συναυλία), Συνδιοργάνωση: Πνευματικό Κέντρο Μέγαρο Γκύζη

24/03 Μέγαρο Γκύζη (19:00) - Canzonettes (Συναυλία), Συνδιοργάνωση: Πνευματικό Κέντρο Μέγαρο Γκύζη

21/04 Μέγαρο Γκύζη (19:00) – Ρεσιτάλ πιάνου Γιώργου Λαζαρίδη (Συναυλία), Συνδιοργάνωση: Πνευματικό Κέντρο Μέγαρο Γκύζη

28/4 Μέγαρο Γκύζη (19:00) – Folktronics (Συναυλία), Συνδιοργάνωση: Πνευματικό Κέντρο Μέγαρο Γκύζη